Firmamız asma germe membran ve çelik yapıların tasarım, proje, statik analiz, imalat ve montaj hizmetlerini anahtar teslim olarak vermektedir. Membran yapılar, diğer yapı sistemlerinden faklı olarak taşıyıcı sistemi sadece çekme kuvvetiyle çalışan tekstil örtülerin veya kabloların oluşturduğu bir denge sistemidir.

 

Membran yapılar; Üzerine gelebilecek yüklerin güncel şartnamelere göre statik halini koruyacak şekilde tasarlanmış konstrüksiyonlara,(metal, ahsap, betonarme v.b.) özel bağlantı elemanlarıyla tespit edilip gerilerek istenilen şekilde formlar verilebilen mimarı örtülerden oluşan strüktürlerdir.

 

Bu sistemleri, spor yapıları, giriş kanopileri, restaurantlar, kafeller, gazebolar, havuz üstü ve havuz kenarları, plajlar, otoparklar, alışveriş alanları, pazar yerleri, parklar, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, açık sahne ve amfi tiyatrolar gibi birçok alanda uygulamak mümkündür.

 

Membran yapıların diğer yapı sistemlerine göre tercih edilme sebepleri bir çok avanajları bulunmasından ileri gelmektedir. Membran malzemesinin diğer yapı sistemlerinde kullanılan malzemelere göre çok hafif olması, taşıyıcı sistemlerini çeşitli mazemelerden (çelik, alüminyum, paslanmaz, ahşap, betonarme...) üretimine olanak sağlamakta, gözü yormayacak şekilde ince kesitlerden tasarımını mümkün kılmaktadır.

 

Uygulanacak tasarımlara göre akustik özelliklerinin yanı sıra ISI ve UV dayanımı oldukça yüksek olması nedeniyle doğal dış etkenlere karşı direnci çok fazladır. Bu da malzemenin uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Membran malzemesinin yapısında tüm statik değerlerini belirleyen atkı ve çözgü diye tabir edilen genellikle birbirine dik olarak dokunmuş sentetik dokuma lifler bulunmaktadır. Bu liflerin üstü ve altı PVC (Polyvinylchloride) ile kaplanarak dış tabiat şartlarına karşı oldukça mukavim olarak üretilirler.

 

Malzemenin son olarak PVDF(Polvinylidenefluoride) ile kaplanması ile malzemenin üzerinde kir tutması zorlaşmakta ve gerek yağmur yağdığında gerekse suni bir sulama ile kendi kendini temizleme özelliği kazandırmaktadir.

 

Membran yapıların taşıyıcı konstrüksiyonlarının tasarım ve üretim şekli gereği yüksek derece prefabrikasyon özelliği bulunması nedeniyle düşük taşıma maliyetlerinin yanında yapının büyüklüğüne göre kısa sürede yerinde bulonlu montajı yapılır ve gerektiğinde demonte edilebilecek özelliktedirler.

 

Taşıyıcı çelik konstrüksiyonlarda son kaplama alternatifleri olarak;

» Sıcak daldırma galvaniz kaplama (korozyona karşı mükemmel dayanıklıdır)
» İstenilen renkte elektrostatik toz boya
» İstenilen renkte epoksi astar üzeri epoksi boya ya da
» Sıcak daldırma galvaniz kaplama üzerine boya alternatiflerinden biri uygulanabilir.

 

Yapının uzun ömürlü olması için, kullanılan malzelerin uzun ömürlü olmasının etkisinin yanısıra yapıya göre en uygun düşünülmüş detaylar ve kaliteli işçilik ihmal edilmez özelliklerdir.

 

Çelik İmalatı

Statik analiz sonucunda projelendirilen çelik imalatı mevcut şartnameler ve yönetmelikler eşliğinde St37 veya tercihen St52 kalitesinde malzemeler kullanılarak gerçekleştirilir. Bağlantı detayalarında kullanılacak cıvata, somun ve pullara ayrıca kullanılan köşe plakaları, halatlar ve germe aparatlarına elektro glavaniz uygulanarak korozyona karşı koruma sağlanmış olur. Sistemlerimizde kullanılacak cıvata, somun pullar 8.8 veya 10.8 kalitede olmalıdır.

 

Montaj

Membran yapıların en büyük avantajlarından biri kolay, temiz ve hızlı montaj sürecidir. Ağırlığının hafif olması sebebiyle bazı durumlarda vinç/kaldırma ekipmanlarına gerek duyulmayıp insan gücüyle ve basit kaldırma aparatlarıyla kolaylıkla montaj edilebilmektedir.

 

Membran yapıların montajı ılıman hava koşullarını gerekli kılar. Çünkü malzemenin hafif olmasından dolayı montaj max 5m/s rüzgar hızında yapılabilmektedir. Daha yüksek rüzgar hızlarında montaj çok gereksinim duyulmadığı müddetçe yapılmamalıdır. Membran yapıların montajı, deneyimli personel ve profesyonel ekipman gerektiren çalışma alanıdır.