Profesyonel futbol sahası yapımı için teslim edilen alanda öncelikle sağlam zemine ulaşmak amacıyla kazı işlemi yapılır. Gerekli olan iş makineleriyle yaklaşık 45 – 50 cm kazı yapılır. Daha sonra zemin silindir yardımıyla sıkıştırılır. Bu işlem sonrası 25 cm eninde 60 cm derinliğinde hatıl imalatı yapılır (Bu imalatın alternatifi bordur taşı döşenebilir) artık drenaj işlemlerine başlanabilir. 

Drenaj işlemleri için öncelikle uygun tesbit edilen alana iki ana toplayıcı kanal yapılır. Toplama boruları çift sıra halinde 20 cm çapında, su geçişini sağlayacak özel delikli drenaj boruları kullanılarak ana logara bağlanır. 

Ana toplama drenaj borularına 8 metrede bir , 40 - 45 derecelik açıyla drenaj bağlantıları yapılır. Daha sonra bu kanallar 2 nolu mıcırla kapatılır. 

 

Sahanın ortası merkezlenerek her dört köşeye % 4 eğim verilir ve saha kodlaması yapılır. Kodlaması yapılan sahaya 45 cm yüksekliğinde 4 numaralı mıcır serilerek silindir işleminden geçirilir ve sıkıştırılır. Bu işlemler sonrası verilen eğimler korunarak 15 cm yüksekliğimde 1 nolu mıcır serilir ve tekrar silindir işleminden geçirilerek ideal zemin hazırlanır. 

 

Artık zeminimiz standartlara uygun olarak üst yapı faaliyetlerine başlamak için ideal hale gelmiş bulunmaktadır. Bu zemin üzerine ilk olarak alt kısımda kalan mıcırın hareket riskini ve kabiliyetini en aza indiren ve şok absorbe edici ve darbe dağıtıcı mahiyetindeki 350 gr/m2 ağırlığında geo tekstil kolbont keçe serilir. Daha sonra tamamen zeminle bütünleşmesini sağlamak için sulanır ve silindir işlemi yapılır...

 

Artık sahamız ve zeminimiz Suni çim uygulaması için ideal hale gelmiş bulunmaktadır. İstenilen projeye göre üretilmiş olan suni çim halılar saha üzerine yerleştirilir. Yerleştirilen çim halılar boşluk bırakmadan tüm zemine iyice uygulanır.. Suni çim halılar birbirine P.V.C yapıştırma bezi denilen ek yeri yapıştırma bantları ve iki ayrı kompenantlı poliüreten olan yeşil renkli yapıştırıcı yardımıyla yapıştırılır. Sahanın ideal kullanımı için oldukça önemli olan bu işlemlerde halının boşluk bırakmadan uygulanması ve yapıştırma yerlerinin ideal biçimde yapılmasına dikkat edilmelidir.

 

Artık tüm alanımız suni çim ile kaplanmıştır. Ancak standart ideal saha için henüz işlemlerimiz bitmemiştir. 

Döşenmiş olan suni çim halının içerisine 40 - 45 AFS ölçülerinde silis kum uygulaması gerekmektedir. . Silis Kum, tavsiye edilen suni çim halı hav yüksekliği ve hav yoğunluğuna göre uygun kilogramlarda serilerek fibrilasyon işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemde dikkat edilmesi gereken unsur tüm alana m2 bazında eşit kum seriminin sağlanmasıdır. 

 

Kumlama ve fibrilasyon işlemi gerçekleştirilmiş suni çim halı içerisine yine makina yardımı ile 0,1 mm - 0,3 mm ebat ve ölçülerindeki SBR granül uygulanır. Bu işlem sırasında da granülün eşit miktarda dağıtılması büyük önem taşır.

 

» Futbol Sahası Teknik Şartnamesi