Basketbol Sahası Teknik Şartnamesi

1.Altyapı ve Asfalt

 

Sahanın yapılacağı alanda aplikasyon çalışması yapıldıktan sonra zemin sıfır kotuna gelecek şekilde tesviye edilir. Hafriyat çalışması yapıldıktan sonra, çevre hatılı için 50 cm derinlikte 60 cm genişliğinde kazı yapılır. Kazı yapılan yere 20cm genişliğinde 40cm yüksekliğinde temel yapılır. 

 

Temelin üzerine çift yüzeyli ahşap kalıp yapılarak 20 cm genişliğinde 40 cm yüksekliğinde  (C 20) Hazır beton dökülerek betonarme hatıl oluşturulur. 

Beton hatılın çevrelediği saha içerisine  15cm kalınlığında mıcır blokaj tabakası döşenir ve silindirlenir.

 

Mıcır bolakaj yapılırken zemine tek tarafa olacak şekilde gerekli oranda eğim verilmelidir. Mıcır üzerine 5mm tel çaplı 15×15cm göz aralıklı hasır çelikler döşenir. Hasır çelikler üzerine 10cm kalınlığında hazır beton dökülür ve tesviyelenir. Tesviyesi tamamlanan beton yüzeyi perdah makinesi ile (helikopter ile) perdahlanarak sıfır zemin haline getirilir.

 

2.Beton Zemin Üzerine Akrilik Boya Yapılması

 

Beton zemin yüzeyi temizlenerek toz ve yabancı maddelerden arındırılır. Tutuculuğu arttırmak için beton üzerine Primer (astar) uygulanır. Akrilik Resurfacer zemin düzeltme katının uygulamasından sonra ITF onaylı malzeme ile 1 kat  Cushion tabakası serilir. Serilen malzemenin yaklaşık 24 saat kürünü tamamlaması beklenir. Daha sonra üzerine 2 kat renk katı uygulanarak oyun çizgileri çizilir ve saha kullanıma hazır hale getirilir.

 

3-Tel Örgü

 

3m  yüksekliğinde 60x2mm elektrostatik boyalı boru direklerin  3m  ara ile mevcut  beton zemin üzerine sabitlenmesi, Dikilen direklere 48x2mm  boruların alttan  ve  üstten olacak şekilde direklere kaynak ile tespiti. Bir adet 100x200cm personel giriş kapısı konulması,  3 sıra  3,5mm PVC kaplı gergi teli çekilerek üzerine 3m yüksekliğinde 3,5mm kalınlığında 50x50 göz aralıklı PVC kaplı kafes tel örgünün çekilmesi ve 3mm  PVC bağlama teli ile bağlanması işinin yapılması.